Selimi: Kurti e bën gjyqësinë vetë dhe kjo e bën të tmerrshme këtë qeverisje

Selim Selimi, ish-ministri i Drejtësisë, për çështjen e veteranëve ka thënë se, kjo është një betejë të cilën e ka dizajnuar dhe krijuar Kurti e gjithashtu edhe e ka mirëmbajtur Kurti

Ish-ministër i Drejtësisë, Selim Selimi

Ish-ministri i Drejtësisë, Selim Selimi ka thënë se nëse shikohet opozitarizmi i Kurtit me dhjetra postime të tij ai thotë se Vetëvendosja i do veteranët dhe i mbron veteranët, e për këtë Selimi ka thënë se veteranët i besuan Kurtit, gjithashtu edhe pjesa tjetër e popullit dhe pë këtë Albin Kurti ka ardhur në pushtet.

Selimi ka thënë se sot ka qenë testi i Kurtit që të mbrojë veteranët, ku sipas tij Kurti ka ngelur me qëllim në këtë test, për shkak se i konvenon ta ketë këtë diversion politik.

“Qeveria e ka humbur rrugën në oborr” ka thënë Selimi, i cili ka thënë poashtu se Kurti e ka përkthyer korrupsionin.

“Në këtë moment unë konsiderosj se Qeveria e ka humbur rrugën në oborr të vet, i duhet një diversion me të cilin ka nevojë të shpërqëndrojë opinionin publik, edhe diversioni me betejën e Kurtit me veteranët i konvenon sepse nuk e ka elektorat te vetin dhe ka disa elemente që mundet me i lidh me korrupsionin. Kurti e ka përkthy korrupsionin, e ka lidhur korrupsionin me luftë e me disa komandantë dhe ushtarë”, është shprehur Selimi.

Ndër të tjëra ai ka shtuar se kjo betejë i konvenon Kurtit, për shkak se mund të zgjidhet shumë lehtë, pasi është diskutuar kalkulimi financiar.

“Është i thjeshtë por Kurti vendosi mos ta bëjë, dhe arsyetimi i Kurtit ishte, Listat nuk janë pastruar, vetëm autokratët, mbretërit e bëjnë gjyqësinë para gjykatës, ai tha nuk janë pastruar listat sepse sepse nuk janë 60 mijë 30 mijë…”

Sipas Selimit ajo që ka bërë Kurti është vendim të cilin e dha Kurti.

“Ai e dha verdiktin e një procesi që gjindet në gjykatë, pra Kurti e bën gjyqësinë vetë dhe kjo e bën të tmerrshme dhe të frikshme këtë qeverisje veçanërisht çasjen e Kurtit”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

IKD: Shteti ka dështuar në rastin “Kobra”

Instituti i Kosovës për Drejtësi ka thënë se rasti “Kobra” paraqet një shembull të dështimit të sistemit të drejtësisë, i cili, sipas tyre, ka...

Të fundit nga rubrika